Tuvalet Eğitimi

site3

Anne Çişim Var! Tuvalet Eğitimi Rehber Kitabı Hülya GÜREL

10501894_10152553382863330_4019261957711019420_n

Baba Bir Eğitim: Tuvalet Eğitimi

Her  ne kadar bu kitapçıkta açıklanacak eğitimde, klasik katkı sağlayıcılar; anne, anneanne, bakıcı ifadelerine sıklıkla yer veriliyor olsa da, babaların da çocukların kahramanı olduklarını, onlar olmadan her şeyin yarım kalacağını belirtmek isterim. Eşler arasındaki görev dağılımı, iş yoğunlukları, kişilik yapısı, duygusal açıdan sabır katsayısı, sevgiyi ifade etme becerisi,  hazırbulunuşluk düzeyi vb. birçok faktöre göre çocuğun gelişim ve eğitiminden sorumlu bakanlık ebeveynler arasında, periyodik olarak yer değiştirebiliyor.

cemreAğırlıklı olarak biz anneler bu bakanlığın gönüllüleriyiz. Ancak şartlara göre, çocuğun gelişim ve eğitiminden sorumlu bakanlığa babalar da talip oluyor, harika ve keyifli olarak yürütebiliyor. Eğer siz de bir babaysanız ve çocuğunuzun tuvalet eğitimine denk geldiği bir dönemde bu bakanlığı sürdürüyorsanız, lütfen bu kitapçıktaki ifadelere takılmayın ve çocuğunuz için iyi bir gözlemci olabileceğinizi, bu eğitimi verebileceğinizi hissedin, hissettirin…

Unutmayın ki, sizin çocuğunuz, babasının etkileşimi ile büyüyüp, yaşama hazırlanırken, yaşıtlarına önemli bir fark atarak; duygusal zekasını, özgüvenini, zihin gelişimini, mizahi bakış açısını, problemlerle başa çıkma becerisini, sizin yani, babasının sayesinde eşsiz şekilde deneyimliyor ve maça 3-1 önde başlıyor. Eşler için,  çocuğunun yanında ilgili bir baba görmekse, kızgın kumlardan serin sulara atlamak gibi bir şey; tüm acıların, tüm uykusuz gecelerin, tüm emeklerin bir anda hafiflemesi, hayatın yükünün o kadar da ağır olmadığı hissinin coşkuya karışması, aile olarak mutluluğu yakalamak anlamına geliyor.

Anne babalık, tatil yok, yemek ya da çay kahve molası olmadan, günün 24 saati 365 gün aralıksız devam eden bir süreç. Allah bir ömür boyu sürmesini nasip etsin! Her daim hazır askerleriz… Anne ya da baba olmamız, çocuğumuz üzerindeki sorumluluğumuzu, değerimizi değiştirmiyor, güç birliği yaptığımızda hayat çok daha güzel oluyor! (“Anne Çişim Var! ‘dan alıntı…”)

 

bb4